in

Вучиќ најави дека е одобрен извоз на брашно за Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека и покрај привремената длука на властите во Србија за забрана на извоз на основните прехранбени производи поради епидемијата на коронавирусот и воведената вонредна состојба, сепак ќе им се
излезе во пресрет на барањата на земјите во регионот, пред се на Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, за извоз на брашно во тие држави.

Според „Телеграф“, српската Влада го дозволила извозот на брашно, што е потврдено и во „Службениот гласник“ на Србија, пренесува МИА.

Прочитајте и...  Венеција пред и по вирусот: Короната донесе бистри води и чист воздух

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote