in

„За да те пронајдам“ – Сезона 2, Епизода 4

zadatepronajdam

Лео

Немав тело, а знаев дека постојам. Можев да поминам низ се и сешто. Бев длабоко во некои студени води, а јас пак живеев и не мрзнев, рибите не ме напаѓаа а коралите не ми го попречуваа патот. Гладав каде одам, што има околу мене, но не можев да се допрам кога сакав, не ги чуствував ни рацете ни нозете, неможев да се видам самиот себе си ниту пак мојата сенка. Копнеев за Софија, незнаев што станало со неа, ама незнаев ни што е со мене. Личев на дух, или можеби тоа и бев? Затоа неможам да ги видм рацете, затоа рибите не ме напаѓаат ниту пак коралите ми го сопираат патот? Се плашам, од самиот себе и од тоа што следува, непознато е, натприродно е, невозможно и не можам да предвидам што ќе се случи следно…

Претходната епизода прочитајте ја ТУКA.ivona markovska

Ивона Марковска е родена на 10.9.2002 година, а живее и учи средно училиште во Битола. Има објавено две книги, „Пронаоѓање“ – нејзиното прво дело кое е издадено самостојно, а втората книга „Аурора“ е издадена под издавачката куќа Култура.

Прочитајте и...  Дали Бог навистина постои - Преубав одговор на еден обичен човек

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote