Македонија

За Македонија се „невидливи“, ама затоа пак РТВ Србија им посвети емисија (ВИДЕО)

Станува збор за емисијата на РТС – Квадратура на кругот, во која оваа недела темата беше граѓанската војна во Грција, и нашите сограѓани – бегалците од Егејска Македонија!

uploads thumbs resize 800x420 398499

За жал, официјално се откажавме од нив, но тие се само уште еден доказ дека Македонци живееле и живеат во северна Грција, регион што тие си го нарекоа „Македонија“, додека ние од неодамна станавме Северни.

Српската државна ТВ се потсетува на овој страшен егзодус и вели:
„Во таа братоубиствена војна, во која од една страна се бореа вооружените сили на грчката влада, а од друга страна грчки комунисти, загинаа околу 50.000 луѓе, над половина милион беа внатрешно раселени, а повеќе од 50.000 избегаа само од Егејска Македонија“

50.000 наши луѓе, од кои преку 28.000 беа деца…сите Македонци.

( Видео ) Емисијата – Квадратурата на кругот

Прочитајте и...  Човек кога е со љубов, ќе постигне повеќе, вели Александар Матовски -Цако, чија стихозбирка беше вчера промовирaна
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top