in

За овие две намирници мислите дека не се здрави, а ги чуваат срцето и белите дробови!

Како што се вели, црвеното месо има лоша репутација од доста погрешни причини. Стекови од говедско и свинско месо се богати со хранлива вредност и затоа се добри за здравјето на срцето.Црвеното месо е добар извор на протеини, железо, витамин Б, цинк и други хранливи материи, и содржи монозаситени масти слични на маслиновото масло. Затоа, се препорачува да се консумира. 

p04tx3m6

Свинска маст 

Бројни студии покажале дека свинската маст има 33% помалку заситени („лоши”) масти од путерот, двојно повеќе од оние „добрите”, моно незаситени и три пати повеќе удел на омега 3 масни киселини. Маснотии од свинско месо се одличен извор на витамин Б и минерали, пренесува Би-Би-Си. Ги зачувуваат белите дробови, лекуваат кашлица и бронхитис, а исто така се добри и во лекување на гинеколошки проблеми. Иако нутриционистката советува дека примарен извор на маснотии останува маслиновото масло, таа не гледа ништо лошо во тоа свинската маст да е втора на списокот. 

Прочитајте и...  Занемарувачки знаци кои што укажуваат на сериозна болест

Компири 

Тоа е скробна храна и полна со витамини и минерали кои се добри за здравјето.Доколку го намалите количеството на сол, треба да го зголемите внесот на калиум, а токму тоа ќе го сторите со консумирање компири.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote