За седум месеци од патарини инкасирани 23,5 милиони евра!

1345c57f e05c 4a6e 9386 78827c776d58

Од почетокот на годината заклучно со месец јули од патарините низ земјава во државниот буџет влегле 23,5 милиони евра. Во однос на истиот период лани забележано е зголемување на износот за четири отсто. Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека сите 10 наплатни станици годинава остваруваат раст во споредба со ланската година, но според остварениот приход, предничи патарината кај Романовце.

Според проекциите на јавното претпријатие, 2019 година ќе биде рекордна во 32-годишното постоење на наплатните станици. Во вкупните приходи се пресметани и средствата остварени од продажба на електронските уреди, картички и тагови и од нивното надополнување. Од пуштањето на електронската наплата на патарина пред еден месец продадени се близу седум илјади картички. Во наредниот период ќе се градат две нови патарини на автопатот Миладиновци – Штип и една на автопатот во изградба Кичево-Охрид.

Прочитајте и...  Млад скопјанец преживува голгота, неговиот татко бара помош од хуманите луѓе
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде