Здравје

За здрав имунитет во текот на зимата, практикувајте го овој режим 2 недели, препорачува истакнат руски лекар

Рускиот лекар д-р Гајдурков е еден од најистакнатите специјалисти во областа на здравата исхрана. Неговите рецепти и режими се вистински хит меѓу обожавателите на здравиот начин на живот.

За таа цел, денес ви откриваме еден од неговите совети како да го одржите вашето здравје и имунитет во текот на зимата.

Како што сите веќе знаеме, имунолошкиот систем е основниот дел од анатомијата и физиологијата на човечкиот организам.

Домашен третман за зајакнат имунитет

Според мислењето на истакнатиот нутриционист, наједноставниот и најефикасниот метод за зголемување на заштитата на нашиот имунитет е поминување на прочистувачки период без животинска храна.

Тоа може да биде временски период од 10-14 дена во текот на кој потребно е луѓето да консумираат свежо овошје, зеленчуци, свежо исцедени сокови и јаткасти плодови. По 7 дена од домашниот третман, кон дневното мени можеме да додадеме и зрнеста и бобова храна.

Неопходно е ваквиот третман да го практикуваме секоја сезона, а подоцна во регуларната исхрана да обратиме внимание повеќе на консумирање витамини и доста протеини, особено жолчка.

Прочитајте и...  Масло од лимонова кора за лекување зглобови

Ограничен на минимум треба да биде внесот на млечни производи, кои го прават имунитетот повеќе ранлив на инфекции.

Специјалистот нè потсетува да не го заборавиме и консумирањето на природните антибиотици како лукот, кромидот, босилокот, ѓумбирот, куркумата и сл.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top