Случувања

Заборавен, болeн и сиромашен: Ова е последната фотографија од Никола Тесла пред неговата смрт!

Луѓето знаат како изгледа по фотографијата коja се прикажува во домашните и меѓународнитe медиуми. Таму е млад со густа коса и мустаќи, но малкумина знаат како тој изгледал кого зачекорил во осмата деценија. 

na danasnji dan umro je najveci izumitelj nikola tesla 60448

Кога се споменува неговото име сите се тргаат. Да е денес жив, Никола Тесла би бил горд на тоа колку луѓето знаат за него и неговите достигнувања. 

Меѓутоа овој научник многу се борел за својот живот, особено пред крајот на животот. Тој починал во САД на 87 години, сиромашен и заборавен. 

Никола Тесла починал во 1943 гоdина од срцев удар, односно срцева тромбоза. И покрај тоа што е толку познат, тој починал во долгови. Тогашниот градоначалник на Њујорк, Лагвардија, рекол: „Никола Тесла почина. Сиромашен. А беше еден од најкорисните луѓе кои некогаш живееле. Тоа што го направи е големо, а како минува времето уште поголемо“. 

Непосредно пред неговата смрт настанала оваа фотографија.

tesla 620x350

Овие денови во Милано на изложба е претставен навистина редок примерок поврзан со Тесла. Се работи за калап кој е земен веднаш по неговата смрт. Сега сите можат да видат како изгледал научникот пред смртта, без коса и со пропаднато лице.

nikola tesla 640x424
Прочитајте и...  12 познати личности без шминка. Страшни или убави?
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top