in

Жена родила близнаци од различни татковци

Кинеските медиуми известуваат за жена која минатата година родила близнаци, за потоа да се открие дека имаат различни татковци. Овој многу редок случај го потврди анализата на ДНК која воедно ја натера мајката на близнаците да признае дека го изневерила сопругот.

88650682 babyfeet
88650682 babyfeet

Приказната излезе во јавност кога двојката од југоистокот на Кина морало да ги пријават синовите, близнаци, во локалната полициска станица минатата година. Но, сопругот наводно од почетокот имал сомнежи, затоа што еден од синовите воопшто не личел на него.

За завршување на регистрацијата потребен бил тест за татковство со што двојката би докажала дека близнаците им се нивни. Откако стигнале резултатите, жената едвај му признала дека е можно едното дете да не е негово. Тој бил шокиран, рекол директорот на форензичкиот центар. Откри дека мажот побеснел откако стигнале резултатите и со нив ја соочил сопругата.

Жената прво негирала дека имала афера и го обвинила сопругот дека ги лажирал резултатите на тестот. Но, на крај признала дека спиела со друг маж една ноќ. Таткото, наводно рекол дека со задоволство ќе го одгледува своето дете, но дека сигурно нема да има врска со туѓо дете.

Прочитајте и...  Држави во кои нема ниту еден заразен со коронавирус

Близнаци кои имаат различни татковци се многу ретка појава позната под називот хетеропарентална суперфекундација. За да се случи нешто такво, жената мора да има сексуални односи со двајца различни мажи ден пред или по овулацијата за двете јајце клетки да бидат оплодени.

Стручњаците велат дека тешко е да се одреди точната веројатност да се случи овој феномен, но претходните истражувања покажуваат дека веројатноста е некаде меѓу еден и 400 двојки близнаци и еден на 13.000 двојки, пишува Гардијан.

Пред пет години еден кинески бизнисмен од источниот град Јивуа наводно бил скршен кога открил дека еден од близнаците не е негов. Во тоа се посомневал затоа што постариот син имал двојни капаци, а ниту тој, ниту мајката на децата немале такви проблеми, па се посомневал дека детето не е негово.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote