in

Живописни мали гратчиња и села низ светот што го одземаат здивот

Живописните куќи во Вевчани, прекрасните извори, дрвјата стари стотици години, кафеаните со леб печен во фурна и домашното сирење се само дел од причините зошто ова село е бисер на Македонија.

vevcani macedonia

Кога станува збор за туристички прошетки, најверојатно бирате големи градови за посета до кои има директна авионска линија и знаете дека се полни со туристички атракции.

И навистина Барселона, Истанбул, Париз се убави, но дали знаете дека најдобро духот на државите ќе го почувствувате во малите живописни гратчиња и села?

Тие нудат прекрасна природа, недопрени предели и доза на мистичност која потекнува од нивната мала големина. Споредете ја посетата на Скопје и посетата на Вевчани. Искрено, што ви го исполнува повеќе духот?

Ko Phi Phi, Тајланд

ko phi phi

Cesky Krumlov, Чешка

ceska

Santa Maddalena, Италија

italija

St. Ives, Cornwall, Велика Британија

UK

Jajce, Босна и Херцеговина

BIH

Tulum, Мексико

mexico

Shirakawago Village, Јапонија

japan

Wanaka, Нов Зеланд

nov zeland

Alberobello, Италија

italy

Paraty, Бразил

brazil

Stepantsminda, Грузија

gruzija
Прочитајте и...  Галерија: Рачно изработени софистицирани садови од дрво

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote