Македонија

Златен гол на Лазаров за МАКЕДОНИЈА: ЕП Ракомет 2020

Македонија со победа ја започна групната фаза на Европското првенство, откако вечерва во Виена ја совлада Украина со 26-25 (13-10) и изби на врвот на табелата во Б групата.

Најефикасни во македонскиот национален тим беа Лазаров со осум гола и осум асистенции, а Манасков постигна шест гола. Блескаше меѓу стативите Митревски. Кај Украина се истакнаа Остроушко со пет и Жуков и Акименко со по четири погодоци. Утре е слободен ден во групата Б, а в недела ни следи дуелот со Чешка.

Прочитајте и...  Јане со порака од ОН: Не ми пречи мојата попреченост, ми пречат бариерите во опкружувањето!

Најпопуларно

To Top