Здравје

Зошто не смеете да пиете врел чај или кафе? Оваа навика предизвикува опасна болест

Новата студија се фокусирала на навиките на пиење чај на 50.000 луѓе, на возраст од 40 до 75 години. Ова истражување ги поткрепи поранешните сознанија дека врелиот чај го зголемува ризикот од рак на хранопроводникот.

caj fructus aps 235694842

Неодамнешната студија направена на основа на повеќе од 450.000 податоци, открила дека врелиот чај ако се консумира со цигари и алкохол, може да предизвика рак на хранопроводникот.

Меѓународната агенција за истражување на рак (IARC) предупредува на консумацијата на пијалаци кои се потопли од 65 степени. Топлината може да предизвика мали повреди во, со што се поддржува развој на рак.

Секој кој редовно пуши или пие алкохол има пет пати поголем ризик од развој на рак на хранопроводникот, се наведува во студијата.

Студиите покажуваат дека земјите познати по пиење чај имаат висок број случаи карцином на хранопроводникот. Во земјите како Англија и Јапонија, чајот обично се консумира на температура под 60 степени.

Прочитајте и...  Шарена диета: За само 4 дена ќе имате 2 килограми помалку

Следниот пат кога ќе одлучите да зготвите шолја чај, оставете да се излади околу четири минути.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top