Зошто во Доха улиците се фарбаат во сина боја?

Улиците во главниот град на Катар, Доха, се фарбаат во сина боја во рамките на пилот-проектот против екстремните жештини.

ECWvQBAUIAA3QlH

Температурата на темниот асфалт е 20 Целзиусови степени повисока од реалната температура, затоа што црната боја привлекува и зрачи топлина, вели градскиот инженер на Доха Сад ел Досери за катарските медиуми.

ECWvPF6VUAAR6V6

Дирекцијата за јавни работи во Катар, заедно со јапонска компанија, започна со спроведување на експериментален проект, а во моментов бојадисана е само една централна улица во градот.

Фарбањето на асфалтот ќе помогне температурата да се намали за 15 до 20 степени, а и да се продолжи животниот век на асфалтот. Температурата во централните улици на Доха, каде што нема дрвја, може да достигне 50 степени.

Прочитајте и...  Село во кое не постојат улици (ГАЛЕРИЈА)
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде