in

Звучи лудо, но корисно е: Ако го ставите вашиот џемпер во замрзнувачот на една ноќ, резултатот ќе ве воодушеви

Сезоната на џемпери е отворена, а сите сме се сретнале со најнезгодниот проблем поврзан со нив – нивното боцкање.

10 reasons why your freezer is perfect for doing laundry.w1456

Вообичаено ги оставаме во плакарот и избегнуваме да ги облекуваме освен ако навистина немаме друга опција, но постои и начин како да го претворите и најбоцкавиот џемпер во меко и удобно парче облека за уживање во зимските денови.

Она што треба да направите е да го омекнете вашиот џемпер. Неговите влакна се груби и затоа боцкаат. Потопете го проблематичниот џемпер со оцет и вода и оставете да отстои 20 минути. Исцедете го и оставете го да се исуши. Не заборавајте, не треба да го оставате џемперот да виси при сушењето, затоа што така ќе се растегне. Оцетот ќе ја омекне секоја ткаенина и ќе го освежи џемперот.

А, еве и уште еден трик, ставете го џемперот да преноќи во замрзнувачот. На тој начин влакната што боцкаат ќе останат на едно место и нема да имате проблем.

Така ќе се ослободите и од молците и нивните јајца, кои можеби случајно останале во џемперот.

Прочитајте и...  Дали вашите пешкири станале тврди и груби од перење? Еве каде грешите!

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote